Uluslararası Bozcaada Ekolojik Belgesel Film Festivali’nde (BIFED) Fethi Kayaalp büyük ödülü için yarışacak finalist filmler belli oldu. Filmlerin 15’i yabancı yapım olmakla birlikte 2 tane de yerli yapım bulunuyor. 

Finalist olarak belirlenen yerli yapımlardan Ayşegül Selenga Taşkent‘in ‘Ovacık’ filmi, 31 Mart seçimlerinin ardından Tunceli Belediye Başkanı olarak seçilen Mehmet Maçoğlu

BIFED’de ödül için yarışacak olan Racia Adar‘ın  ‘Ab-ı Hayat – Istranca’ filmi ise Istranca Ormanları’nda saldırı altında olan taş ocaklarına; ekosistemi, ağaçları, suları ve hayvanları koruyan insanların öyküsü aracılığıyla bakıyor. 

60 ülkeden 450 film başvurusu

Kurulduğu 2014 yılından bu yana seyircilerin dikkatini çeken ve bu yıl 6’ncısı düzenlenen BIFED, gelen istekler sonucu başvurusu süresini uzatmıştı. 9 – 13 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan festivale, 60 ülkeden 450 film başvurusu yapıldı. 

Altın madenlerinden su kaynaklarının kullanımına

BIFED, bu yılki filmleri seçerken ana temaları olan başta altın madeni olmak üzere maden ve taş ocaklarına direnen yerel halkın mücadelelerine, asbest ve petrolün yarattığı geri dönüşsüz sağlık problemlerine, HES projeleri sebebiyle zarar gören su kaynaklarına ve çok sayıda başka ekolojik probleme değinen filme programında yer veriyor. 

Mozambik’ten Kanada’ya çeşitli ülkelerden Uluslararası Yarışma için seçilen filmlerin tam listesi şöyle: 

  1. Ab-ı Hayat – Istranca, Racia Adar, Türkiye 2018, 45’
  2. Altın İçin Ölmek, Catherine Meyburgh ve Richard Pakleppa, Güney Afrika, Lesoto, Mozambik, Svaziland, 2018, 98’
  3. Andrés Carrasco – Rahatsız Edici Bilim, Valeria Tucci, Arjantin, 2019, 72’
  4. Asit Ormanı, Rugilé Brazdzlukaité, Litvanya, 2018, 63’
  5. Cereyan Al, Shasha Nakhai, Kanada, 2018, 78’
  6. Coğrafyacı ve Ada, Christine Bouteiller, Fransa, 2018, 71’
  7. Adil Tüccarlar, Nino Jacusso, İsviçre, 2018, 90’
  8. Gençlik Durdurulamaz, Slater Jewell-Kemker, Kanada, 2018, 87’
  9. Hasarsız, Rožle Bregar, Matic Oblak ve Miha Avguštin, Slovenya, 2018, 51’
  10. Hayat Öldürücüdür, Alessandro Rossi ve Michele Mellara, İtalya, 2019, 88’
  11. Her Yönden Mızraklar, Christopher Walker, Ekvador, USA, 2018, 90’
  12. Irmak, Christian Tapies Goldenberg, Arjantin, 2018, 70’
  13. Nefessiz, Daniel Lambo, Belçika, 2018, 75’
  14. Ovacık, Ayşegül Selenga Taşkent, Türkiye, 2019, 92’
  15. Soyalizm, Stefano Liberti ve Enrico Parenti, İtalya, 2018, 65’
  16. Toprak, Nikolaus Geyrhalter, Avusturya, 2019, 115’
  17. Zaman Hırsızları, Cosima Dannoritzer, İspanya, Fransa, 2018, 84’

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here